De zomer is weer aangebroken en dus is het tijd om de komende tijd weer eens de songfestivalhistorie in te duiken. Dit jaar kijken we naar Nederlandse artiesten die (al dan niet succesvol) voor andere landen zijn aangetreden in de internationale finale of tijdens de voorronde. In de elfde aflevering: Stef Bos (België 1989)
Artiest: Ingeborg
Land: België
Jaar: 1989
Nummer: Door de wind
Klassering: Met 13 punten werd Ingeborg 19e tijdens het Eurovisie Songfestival in 1989.

Stef werd op 12 juli 1961 geboren in Veenendaal. Hij groeide daar op en vertrok op zijn 18e (1979) richting Utrecht om aan de lerarenopleiding te studeren. Hij rondde deze studie af en vertrok vervolgens naar Antwerpen om aan de theateropleiding ‘Studio Herman Teirlinck’ de kleinkunstrichting te volgen. Hij studeerde in 1988 af. De eerste twee jaar na zijn studie speelde hij toneel bij Oud Huis Stekelbees in Gent. Daarnaast maakte in België deel uit van het satirische BRT radio-programma ‘de Ochtendploeg’ en schreef hij liedjes voor anderen. Zo schreef hij in 1989 een inzending voor de Belgische voorronde voor het Eurovisie Songfestival, Door de wind, vertolkt door Ingeborg. Ingeborg wist de Belgische nationale finale te winnen maar kwam er op het Eurovisie Songfestival er niet aan te pas en werd negentiende.

Sinds 1990 staat Stef meer op de voorgrond. De eerste twee singles die hij in 1990 uitbracht, Is dit nu later en Gek zijn is gezond, van het album Is dit nu later, waren geen groot succes, maar Papa werd een grote hit en blijft tot vandaag de dag onlosmakelijk met zijn naam verbonden. Het album verkocht hierdoor dubbel platina en datzelfde jaar mocht hij twee prijzen in ontvangst nemen: een Edison en de Zilveren Harp. Bos toerde nu regelmatig in België en Nederland met een theaterconcert dat aanvankelijk vooral in België, maar later ook in Nederland een succes werd.
In 2000 kreeg Stef Bos voor zijn album Zien, een tweede Edison en een Gouden Harp. Voor deze cd kwam er niet alleen een theatertour door België en Nederland, maar ook door Zuid-Afrika.

Door zijn reizen door Afrika leerde hij de Afrikaanse cultuur beter kennen en werden diverse liedjes geïnspireerd door deze cultuur. In februari 2010 kreeg Stef Bos in Zuid-Afrika als eerste buitenlandse singer-songwriter een prijs voor zijn bijdrage aan de Afrikaanse taal en muziek in de afgelopen 15 jaar.

Stef Bos bracht niet alleen cd’s uit, maar ook vier boeken, Gebroken Zinnen, Alles wat was, Ja! en Stillewe. In 2011 was Stef Bos deelnemer aan het TROS-programma Ali B op volle toeren waarbij rapper Negativ werd gekoppeld aan Stef. Negativ schreef samen met Ali B een eigen versie van de hit Papa. Stef maakte vervolgens een autobiografische versie van Dingen Gedaan van Negativ.



Door de wind

Papa
Over enkele dagen gaan we terug in de tijd in de twaalfde aflevering met Mike Peterson in de hoofdrol.