Saskia & Serge (Eurovisie 1971) centraal in 3e aflevering Songfestival Troubadours
Het Eurovisie Songfestival is in 67 jaar tijd flink veranderd. Maar hoe ging het eraan toe in 1971? Saskia en Serge vertellen erover in de derde aflevering van Songfestival Troubadours.
Hun eerste poging tijdens het Nationaal Songfestival in 1970, met het liedje ‘’t Spinnewiel’, komt aan bod en de interne aanwijzing het jaar erop. Een ‘troostprijs’ die leidde tot internationale aandacht en loeiend succes. Letterlijk; een fluittoon dreigde roet in het eten te gooien tijdens de live-uitzending.
Saskia zegt daarover: “Toen bleek dus, toen ik begon te zingen, dat mijn microfoon heel raar begon te doen. Een rare pieptoon. Toen ging door me heen: dat is waarschijnlijk alleen op het podium, maar het bleek ook in de uitzending te horen te zijn!” Serge vult aan: “Wij vinden het wel jammer dat Dolf van der Linden (dirigent, red.) toen niet afgetikt heeft. Dat was ten eerste onvergetelijk geweest voor het publiek, voor ons natuurlijk wel belangrijk. Het is heel storend dat als je begint, dat er dan een fluittoon in zit die bijna in de toonsoort valt waarin je moet zingen! De kans dat je niet zuiver zingt is dan heel groot.” Zuiver was het gelukkig wel!
De deelname met ‘Tijd’ luidde een internationale carrière in: van successen in Portugal tot aan Amerika. Maar ook in eigen land was het duo vanaf toen niet meer weg te denken uit de vaderlandse showbizz. Zomer in Zeeland, Mama He’s A Soldier Now en Het Zijn De Kleine Dingen Die Het Doen: een greep uit het rijke oeuvre van de twee. Hoe kijken Saskia en Serge, maar liefst 52 jaar na deelname, terug op het Songfestival in Dublin. En wat klopt er van de aanhoudende geruchten dat Saskia te horen zou zijn op opnames van bekende artiesten als Vanessa en Doris D. & The Pins? Saskia: “ik praat daar eigenlijk nooit over. Het is tóch geheim. Ik vroeg ook van te voren: hoe wil je het hebben: als Linda Ronstadt of Emmylou Harris? Dan schakelde ik en dan herkende je mijn stem niet zo..”
En hoe klinkt ‘Tijd’ anno nu? Speciaal voor Songfestival Troubadours zingen ze na jaren weer de Nederlandse inzending die Europa zou inpakken met een mooie top 10-notering! Je luistert Songfestival Troubadours in je favoriete podcast-app (Bijv. Spotify, Apple Podcasts, Podimo of Google Podcasts).
Laatst kwam ik na lang zoeken de plaat ‘Liedjes voor alle tijden’ tegen, de lp die verscheen n.a.v. de Eurovisiedeelname. Daarop ook ‘Lente’, de nummer twee op het NSF. Uiteraard aangeschaft!
Het is jammer dat deze inzending eigenlijk iets in de vergetelheid is geraakt in Nederland. Het was voor de tijd een moderne inzending. Ik denk dat ‘Het spinnewiel’ van het jaar daarvoor een zodanig grote indruk had gemaakt dat men eigenlijk niet met iets dat het kon overtreffen kon komen aanzetten. Het blijft een ondergewaardeerd juweeltje.
Het zal bij veel mensen in de vergetelheid zijn geraakt, niet bij mij, t komt zeker eens per week voorbij, t is 1 van mijn favoriete Nederlandse inzendingen
Oo wat leuk…kun je de muziek delen?
Een erg sympathiek duo heb ik Saskia & Serge altijd gevonden. Ook de diverse stijlen muziek die ze maakten bevielen me altijd prima (vooral hun ABBA achtig repertoire zoals Mama he’s a soldier now). Daarom erg jammer dat er nooit eens een verzamelbox is verschenen met hoogtepunten uit hun totale carrière.
Tijd en spinnewiel staat niet eend op Spotify…ik kan het niet vinden…
Wat een leuke uitzending! Ze komen heel sympathiek over.